Koszaliński Teatr STOP jest obecnie teatrem edukacyjnym. Wywodzi się z nurtu teatru alternatywnego. W naszym kraju to zespół nietypowy. Od ponad ćwierć wieku systematycznie realizuje i poszerza własny program edukacji teatralnej. Środki na edukacyjne projekty pozyskuje z różnych źródeł, między innymi z Europejskiego Funduszu PHARE, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bądź też z budżetów samorządowych. W 2020 roku obchodził 40 lat swojej artystycznej obecności.
Szefem Artystycznym zespołu jest Mirosław Gliniecki.
TEATR STOP prezentuje programy dla dzieci i dla dorosłych; na scenie i w przestrzeni ulicy; w kraju i poza jego granicami. Teatralne spektakle pokazywane były w małych, nikomu nieznanych środowiskach, jak również na wielkich, prestiżowych festiwalach: EXPO w Sewilli, Festiwal Narodów w Avignion, włoski Festiwal Teatralny w Piacenza i rosyjski na Wyspach Sołowieckich Morza Białego. Zespół był również gospodarzem czterech festiwalowych edycji Forum Teatru Niesfornego TOTUS MUNDUS w Słupsku, Koszalinie i Archangielsku.
Za całokształt swojej działalności artystycznej otrzymał dwukrotnie Nagrodę ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki oraz Nagrodę Wojewody Koszalińskiego i Prezydenta Koszalina.
Aktorzy posiadają przygotowanie teatralne, instruktorskie (z międzynarodową kategorią „S”) oraz pedagogiczne (są wykładowcami Akademii Pomorskiej w Słupsku i Politechniki Koszalińskiej). Prezentacje teatralne w szkołach; warsztaty profilaktyczno-edukacyjne dla uczniów; warsztaty teatru i dramy dla nauczycieli; programy cyklicznych zajęć dla dzieci w świetlicach TPD, placówkach wychowawczych OPS i Caritas oraz w Zespołach Placówek Specjalnych, to działania uhonorowane ogólnopolską Nagrodą BLIŻEJ TEATRU, którą przyznał Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej jako Nagrodę Zespołową.
TEATR STOP był współrealizatorem a Mirosław Gliniecki - pomysłodawcą i Komisarzem Międzynarodowego Sympozjum i Warsztatów Teatralnych:
- „TEATR A DZIECKO SPECJALNEJ TROSKI”
- „TEATR EDUKACYJNY - KOMUNIKACJA BEZ GRANIC”
- „ SCENA TEATRU DLA ŻYCIA”
Najbardziej znane artystyczne formy edukacyjne TEATRU STOP, to połączony z dramą spektakl traktujący o problemach alkoholowych D E A L E R - realizowany od ponad 20 lat
w niezmienionym, trzyosobowym składzie aktorskim (do tej pory prawie 700 prezentacji); BEZNIKOTYNEK profilaktyczny program teatralny (dla najmłodszych) oraz równie popularne wśród uczniów Warsztaty Teatralno-Dramowe, a także Warsztaty Technik Teatralno-Dramowych dla dorosłych.
Koszalin’2021
Dokumenty:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz